خرید وی پی ان و اوپن وی پی ان

مفاهیم: شبکه مجازی اختصاصی (VPN) چیست؟

فضای سایبر > روندها – همشهری آنلاین – رشید عسگری:
VPN یا شبکه مجازی اختصاصی (Virual Private Network) ابزار برقراری ارتباط در شبکه‌ است

از زمان گسترش دنیای شبکه‌های کامپیوتری، سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال یک شبکه ایمن و سریع گشته‌اند.

تا مدتی قبل شرکت‌ها و سازمان‌هایی که اطلاعات زیادی برای انتقال داشتند از خطوط Leased و شبکه‌های WAN‌ بهره می‌بردند. شبکه‌های ISDN (با سرعت ۱۲۸کیلوبایت بر ثانیه) و OC3 (با ۱۵۵مگابایت بر ثانیه) بخشی از شبکه WAN‌ هستند.

این شبکه‌ها مزیت‌های زیادی نسبت به اینترنت دارند ولی گسترش و نصب آن‌ها بسیار گران‌قیمت و وقت‌گیر است.

افزایش محبوبیت و فراگیری اینترنت بعضی از سازمان‌ها را به استفاده از انترانت کشاند. در این بین استفاده از شبکه‌های مجازی اختصاصی (VPN) مطرح شد.

اصولاً VPN یک شبکه اختصاصی است که از یک شبکه عمومی مانند اینترنت برای ایجاد یک کانال ارتباطی مخصوص بین چندین کاربر و دسترسی به اطلاعات بهره می‌برد.

بهره بردن VPN از شبکه‌های عمومی مسافت را بی‌معنی می‌سازد، امنیت را بالا می‌برد و دردسر‌های استفاده از پروتکل‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

شبکه های شخصی مجازی یا VPNها اینگونه مشکلات را حل میکند. VPN به کمک رمزگذاری روی دادهها،درون یک شبکه کوچک میسازد و تنها کسی که آدرسهای لازم و رمز عبور را در اختیار داشته باشد میتواند به این شبکه وارد شود. مدیران شبکهای که بیش از اندازه وسواس داشته و محتاط هستند میتوانند VPN را حتی روی شبکه محلی هم پیاده کنند. اگر چه نفوذ کنندگان میتوانند به کمک برنامههای Packet sniffer جریان دادهها را دنبال کنند اما بدون داشتن کلید رمز نمیتوانند آنها را بخوانند.
شبکه VPN چیست؟
v
در طی ده سال گذشته دنیا دستخوش تحولات فراوانی در عرصه ارتباطات بوده است. اغلب سازمانها و موسسات ارائه دهنده کالا و خدمات که در گذشته بسیار محدود و منطقهای مسائل رادنبال و در صدد ارائه راهکارهای مربوطه بودند، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفکر در محدوده جهانی برای ارائه خدمات و کالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر تفکرات منطقهای و محلی حاکم بر فعالیتهای تجاری جای خود را به تفکرات جهانی و سراسری دادهاند. امروزه با سازمانهای زیادی برخورد مینمائیم که در سطح یک کشور دارای دفاتر فعال و حتی درسطح دنیا دارای دفاتر متفاوتی میباشند. تمام سازمانهای فوق قبل از هر چیز بهدنبال یک اصل بسیار مهم میباشند: یک روش سریع، ایمن و قابل اعتماد بمنظور برقراری ارتباط با دفاتر و نمایندگی در اقصی نقاط یک کشور و یا در سطح دنیا اکثر سازمانها و موسسات بمنظور ایجاد یک شبکه WAN از خطوط اختصاصی استفاده مینمایند. خطوط فوق دارای انواع متفاوتی میباشند. ISDN (با سرعت ۱۲۸کیلوبیت در ثانیه)، ( OC3 Optical Carrier-۳) (با سرعت ۱۵۵ مگابیت در ثانیه) دامنه وسیع خطوط اختصاصی را نشان میدهد. یک شبکه WAN دارای مزایای عمدهای نسبت به یک شبکه عمومی نظیر اینترنت از بعد امنیت و کارآئی است. پشتیانی و نگهداری یک شبکه WAN در عمل و زمانیکه از خطوط اختصاصی استفاده میگردد، مستلزم صرف هزینه بالائی است. همزمان باعمومیت یافتن اینترنت،اغلب سازمانهاوموسسات ضرورت توسعه شبکه اختصاصی خود را بدرستی احساس کردند. در ابتدا شبکههای اینترانت مطرح گردیدند.این نوع شبکه بصورت کاملااختصاصی بوده و کارمندان یک سازمان با استفاده از رمز عبور تعریف شده،قادر به ورود به شبکه و استفاده از منابع موجود می باشند.اخیراً، تعداد زیادی از موسسات و سازمانها با توجه به مطرح شدن خواستههای جدید(کارمندان از راه دور،ادارات از راه دور)،اقدام به ایجاد شبکههای اختصاصی مجازی VPN)) نموده اند. یک VPN،شبکهای اختصاصی بوده که از یک شبکه عمومی(عمومااینترنت)،برای ارتباط با سایت های از راه دور و ارتباط کاربران بایکدیگر، استفاده می نماید. این نوع شبکهها در عوض استفاده از خطوط واقعی نظیر:خطوط Leased،از یک ارتباط مجازی بکمک اینترنت برای شبکه اختصاصی بمنظورارتباط به سایت ها استفاده میکند. شبکه‏های رایانه‏ای به شکل گسترده‏ای در سازمان‏هاوشرکت‏های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‏گیرند.اگر یک شرکت از نظر جغرافیایی و در فضای کوچک متمرکز باشد، ارتباطات بین بخش‏های مختلف آنرا میتوان با یک شبکه‏‏ی محلی برقرار کرد. اما برای یک شرکت بزرگ که دارای فضای گسترده جغرافیایی وشعب مختلف در نقاط مختلف یک کشور و یا در نقاط مختلف دنیا است واین بخشها یا شعب نیاز دارند که با هم ارتباطاتِ اطلاعاتیِ امن داشته‏ باشند، بایستی یک شبکه‏‏ی گسترده‏ی خصوصی بین نقاط آن ایجاد گردد.شبکه‏های اینترانت که فقط محدود به یک سازمان یا یک شرکت می‏باشند،به دلیل محدودیتهای گسترشی نمی‏توانند چندین سازمان یا شرکت را تحت پوشش قرار دهند.شبکه‏های گسترده نیز که با خطوط استیجاری راه‏اندازی می‏شوند، در واقع شبکه‏های گسترده‏ی امنی هستند که بین مراکز سازمانهاایجاد می‏شوند. پیاده‏سازی این شبکه‏ها علی‏رغم درصد پایین بهرهوری، نیاز به هزینه زیادی دارد.زیرا،این‏ شبکه‏ها به دلیل عدم اشتراک منابع با دیگران،هزینه‏ مواقع عدم استفاده از منابع را نیز بایستی پرداخت کنند. راهحل غلبه بر این مشکلات،راهاندازی یک VPN است.

این مقاله در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ و در دسته ی

فیلتر شکن

, مقالات

, وی پی ان

منتشر شد
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید

خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت
CLOSE ADS
برای ورود به سایت کلیک کنید
خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت