توپولوژی mesh

تعریف mesh : هر node از شبکه برای ار تباط با node  دیگر بیش از یک راه ارتباطی دارد و به این نوع از توپولوژی mesh  گفته می شود.

دلیل استفاده کردن از توپووژی mesh به دلیل مشکلی بود که در توپولوژی star وجود داشت. در این توپولوژی هر کامپیوتری مستقیما به کلیه کامپیوترهای شبکه متصل می شود. مزیت این توپولوژی آن است که هر کامپیوتر با سایر کامپیوتر ها ارتباطی مجزا دارد. بنابراین ، این توپولوژی دارای بالاترین درجه امنیت واطمینان می باشد. اگر یک کابل ارتباطی در این توپولوژی قطع شود ، شبکه همچنان فعال باقی می ماند.

از نقاط ضعف اساسی این توپولوژی آن است که از تعداد زیادی خطوط ارتباطی استفاده می کند، مخصوصا زمانیکه تعداد ایستگاه ها افزایش یابند. به همین جهت این توپولوژی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. برای مثال ، در یک شبکه با صد ایستگاه کاری ، ایستگاه شماره یک نیازمند به نود ونه می باشد. تعداد کابل های مورد نیاز در این توپولوژی با رابطه N(N-1)/2 محاسبه می شود که در آن N تعداد ایستگاه های شبکه می باشد.

فرض کنید که در طبقه ی اول و دوم و سوم سوئیچ موجود باشد و همه ی کامپیوتر ها در این طبقات به این سوئیچ ها متصل باشند در این صورت  راه ارتباطی سوئیچ  طبقه ی اول با سوئیچ موجود در طبقه ی سوم سوئیچ موجود در طبقه ی دوم می باشد و اگر سوئیچ موجو در طبقه ی دوم خراب شود راه ارتباطی طبقه ی اول و سوم از بین می رود و سوئدیچ طبقه ی دوم یک single point of failure  می باشد. کاربرد mesh در واقع برای حذف کردن single point of failure  درشبکه می باشد.

کاربرد mesh:

 برای حذف کردن single point of failure در شبکه می باشد.

تعریف single point of failure:

اگر نقطه ای از شبکه قطع شود و این قطعی بر روی نقاط دیگر شبکه تاثیر گذار باشد در این صورت می توان گفت که single point of failure وجود دارد.

Mesh  انواع مختلفی دارد :

Partial mesh: هر Node  از شبکه برای ارتباط با نقاط دیگر بیش از یک راه دارد اما حتما یک راه مستقیم ندارد.

این مقاله در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۳ و در دسته ی

مقالات

منتشر شد
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید

خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت
CLOSE ADS
برای ورود به سایت کلیک کنید
خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت