تقسیم بندی شبکه از لحاظ مدیریت و از لحاظ سرویس دهی

شبکه ها  از لحاظ مدیریت و سرویس دهی به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

  1. work group  یا peer to peer
  2. domain یا client -server

شبکه ی workgroup  یا  (peer to peer) به شبکه ای گفته می شود که  داخل شبکه کار ها تقسیم نشده است و همه ی اجزای شبکه هم کلاینت  (client) هستند و هم سرور (server)

 از مزایای این نوع شبکه می توان نصب و راه اندازی  آسان همچنین هزینه ی کم آن را نام برد.

هزینه ی راه اندازی شبکه های  workgroup  پایین بوده و هزینه ی مدیریت ونگهداری آن نیز کم می باشد و راه اندازی آن نیز بسیار ساده می باشد.

به طور پیش فرض شبکه ها در ویندوز به صورت Work Group   هستند. برای مشاهده این قسمت ابتدا بر روی   My Computer راست کلیک کرده و گزینه ی Propertis    را انتخاب کنید.

درصفحه ای که باز می شود گزینه ی change setting  را انتخاب کنید.

در صفحه ای که باز می شود یک سری مشخصات در آن کمی باشد که همانطور که مشاهده می کنید نام کامپیوتر و domain  را مشخص کرده است زیرا در اینجا شبکه از نوع domain می باشد.

 در این قسمت می توانید با کلیک بر روی گزینه یChange تنظیمات را مشاهده کنید.

این شبکه ها به طور استاندارد حداکثر از ۱۰ کامپیوتر تشکیل  می شوند می توانند بیشتر از این تعداد نیز باشند اما به دلیل مشکلاتی که در مدیریت آنها ایجاد می شود افزایش تعداد کامپیوتر ها در این محیط پیشنهاد نمی گردد.

در شبکه های workgroup   بررسی صحت نام کاربری  و میزان دسترسی کاربر authentication به صورت گسسته در کامپیوتر ها صورت می گیرد.

AUTHENTICATION چیست؟

با توجه به اینکه  هر کاربری  برای کار کردن در شبکه باید خود را به سیستم معرفی کند کامپیوتر در هنگام ورود هر شخص  نام و رمز عبور کاربران را می پرسد و پس از بررسی کردن آن در صورتی که  آن فرد در شبکه تعریف شده و شناخته شده باشد در خواست راه یافتن آن به شبکه توسط سیستم پذیرفته می شود که به این کار  authentication    گفته می شود.

Authentication:  اعتبار سنجی به صورت  پراکنده می باشد زمانی که می خواهیم authenticaton داخل  شبکه های workgroup صورت بگیرد باید در داخل sam یا lsd آن user ها را تعریف کنیم. و برای آن password بگذاریم.

در واقع کامپیوتر با انجام بررسی مشخصات فرد عمل authentication را انجام می دهد این کار در حقیقت همان  login کردن در شبکه است  موضوع این است که بدانیم صحت نام کاربری  و رمز مربوطه و میزان دسترسی افراد به شبکه در کجا ثبت و نگهداری می شود.

زمانی که pc  به pc دیگری متصل می شودword username & pass پرسیده می شود  وزمانی کهname user و password  که کاربر می زند با username و passwordکه در sam تعریف شده است یکی باشد فرد مجاز است که بتواند Login انجام دهد.

این مقاله در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۳ و در دسته ی

مقالات

منتشر شد
تا به حال هیچ دیدگاهی در این مطلب ارسال نشده است شما اولین نفر باشید

خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت
CLOSE ADS
برای ورود به سایت کلیک کنید
خرید آنلاین اکانت برای تمام دستگاه ها از فروشگاه دکتر نت